Azért is szeretem nagyon a rázva pirítgatott ázsiai ételeket, mert az ember szinte bármilyen maradék, illetve elfekvőben tartott zöldséget fel tud hozzájuk használni. Mindössze annyira van szükség, hogy az ember tartson otthon némi jellegében megfelelő tésztát (rizstésztát, üvegtésztát, tojásos tésztát) vagy rizst, aztán szójaszószt, halszószt, szezámolajat, esetleg tamarind pasztát, lime-ot vagy limelevet, és így bármikor maximum félórányira van egy ízletes ázsiai jellegű vacsorától. Sárgarépa, lilahagyma és fokhagyma általában mindenkinél van otthon, aki nem csak kenyeret pirítani és kávét főzni jár a konyhába, és szívből ajánlom mindenkinek, hogy állandósítson némi gyömbért is a mélyhűtőbe, hisz annyi ételhez, sőt süteményhez is finom, ráadásul mennyei teát vagy limonádét is lehet készíteni belőle. Én mindig egy szép nagy darabot veszek, amit hámozatlanul 3 centis darabokra vágok, fagyasztózacskóba rakom, és lefagyasztom, hiszen így nem lesz fás, és sokáig tökéletes állapotban várhat a felhasználásra. (Aki nem chilimániás, és mindennapi chilifelhasználó, mint én, az ha nagyobb zacskóval vesz, azt is érdemes a mélyhűtőben tárolni.)
Ezúttal úgy jutott eszembe a rázogatósdi, hogy árválkodott pár szem gombám és egy elárvult pórém a hűtőben, amit ugyan zöldségleveshez is kiválóan felhasználhattam volna, de volt elég vacsoramaradékom magamnak két ebédre is, hát ez a felhasználási lehetőség ugrott. Na nem mintha bántam volna onnantól kezdve, hogy eszembe jutott a pirított tészta opció. A hétvégi bevásárlásnál még beledobtam egy zacskó bébispenótot és fagyasztott kagylót a kosaramba, és tudtam, hogy egészséges és rendkívül ízletes vacsoránk lesz. A zöldborsó pedig már az előkészületek közben jutott eszembe, nevezetesen hogy azzal tovább színesíthetem a vacsoránkat.
A felhasznált zöldségek tárháza pedig ugyebár mindenki személyes ízlése, illetve készletei nyomán szabadon variálható: csodásan illene az ételhez például kaliforniai paprika, babcsíra, pak choi, kínai kel, vízigesztenye, shiitake gomba, friss zöldbab, bébikukorica vagy akár cukkini is, és ki tudja mi minden nem jut most eszembe. Kagyló helyett az ember használhat garnélát, maradék sült csirkét, marhát vagy disznót, sőt akár frissen is készíthet hozzá húsokat. Tálalásnál némi aprított koriander további magasságokba repíti a vacsoránkat, de ezúttal sajnos feledékenységből kimaradt az én kosaramból. Aztán ha valaki tovább akarja dúsítani, a kész ételt megszórhatja durvára vágott sós pörköltmogyoróval, kesuval, vagy pirított szezámmaggal…
Rázva pirítgatott thai jellegű tészta feketekagylóval
Hozzávalók:
- 150 g teljes kiőrlésű tojásos ázsiai jellegű tészta (szárított)
- 2 evőkanál olaj
- 2 bird’s eye chili felkarikázva (aki nem bírja a nagyon csípőset, magozza ki őket, sőt akár hagyja is el a második chilit)
- 3 gerezd fokhagyma vékonyan felkarikázva
- 1 három centis gyömbérdarab megpucolva, majd gyufaszál méretű darabokra aprítva
- 1 közepes sárgarépa először olyan három centis darabokra vágva, majd amennyire csak lehetéges, vékonyra szeletelve
- fél fej lilahagyma vékonyan felkarikázva
- 2 marék mirelit zsenge zöldborsó
- 5 kisebb fej csiperke gomba vékonyan felszeletlve
- 1 kisebb póréhagyma megtisztítva, háromcenits darabokra vágva, majd nagyon vékonyan felszeletelve
- 3 marék bébispenót
- 20 dkg mirelit főtt feketekagylóhús kiolvasztva
- némi szójaszósz
A szószhoz:
- 1 lime leve
- 1 evőkanál kristálycukor
- 3 evőkanál halszósz
A tésztát a csomagon lévő utasítások szerint kifőzöm, annyi különbséggel, hogy egy perccel korábban leszűröm, mivel a rázogatva sütés közben így fő tökéletesre. A leszűrt tésztát hideg vízzel átöblítem, majd hagyom szűrőben lecsöpögni (ha pirított tésztát vagy rizst készítünk, mindig ajánlatos lehűteni őket a pirítás előtt). Amíg a tészta fő, összekeverem a szósz hozzávalóit.
Egy nagy lábosban (wok nyilván jobb lenne, de Kasztliban nem tartok) felhevítem az olajat, majd beleszórom a chilit, a fokhagymát, a lilahagymát, a sárgarépát és a gyömbért, majd egy-két percig kevergetve pirítgatom. Hozzáadom a zöldborsót is, újabb egy percig kevergetem, majd jöhet a póré és a gomba, és így is kevergetem az egészet 1-2 percig, míg a zöldségek elveszítik nyersességüket, de még roppanós állagúak.
Ekkor hozzáadom a tésztát, ezzel is átpirítgatom, végül belekeverem a kagylóhúst, leöntöttem a szósszal, kevés szószajósszal tovább ízesítem, illetve színezem, majd elzárom a lángot, és alaposan beleforgatom a spenótot, míg az elveszíti a tartását.
Friss, ropogós, ezerízű, gyorsan elkészíthető, no és a gomba és a póré se mentek pocsékba – kell ennél több?